PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30388}
7,3 78 829
ocen
7,3 10 1 78829
7,4 13
ocen krytyków
Malèna
powrót do forum filmu Malèna

9/10

ocenił(a) film na 9

Widziałem w życiu mnóstwo żałosnych filmów o dorastaniu - American Pie , Chłopaki na Ibizie czy Mrówki w gaciach .

Widziałem też kilka bardzo dobrych Prawo Bronxu , Dawno temu w Ameryce czy Pręgi .
Ogólnie uważam, że scenarzyści i reżyserzy zdecydowanie nie radzą sobie z tym tematem, poza pewnymi wyjątkami oczywiście.

Ale jak już trafi się perełka, to jestem bardzo zadowolony. Ostatnio miałem okazję obejrzeć film Giuseppe Tornatore pt. Malena i jest to zdecydowanie najlepszy obraz,w którym rozwój młodego człowieka to główny temat. Bardzo wiernie oddana specyfika tego okresu w życiu, ale pozbawiona tej tandety rodem z filmów dla nastolatków. Tam mamy z jednej strony zwykłe chamstwo ( American Pie ), albo silenie się na "wielkie emocje" i "przekaz", oczywiście z kiepskim skutkiem ( Szkoła uczuć ).

A tutaj dorastanie fizyczne i emocjonalne ukazane jest z odpowiedniej perspektywy , bez zapominania o dobrym smaku , z wyczuciem.

Ale oczywiście film jest nie tylko o tym. Mówi też o instynktach, które doprowadzają ludzi do skrajnej zazdrości, agresji , rozwiązłości.

Oglądamy zmagania młodej pięknej Maleny ( Monica Bellucci ) z perspektywy zakochanego w niej chłopca ( Giuseppe Sulfaro ), który mimo wielkich chęci nie jest w stanie wypowiedzieć do niej ani słowa. Ostatecznie pomaga jej w sposób, które jednocześnie sprawia że już nigdy nie będzie mógł spełnić jego marzeń. Mimo sporej ilość erotycznych motywów, zdecydowanie poważny film.

ocenił(a) film na 8
krzychun

zdecydowanie popieram... ^^ powazny film o powaznym i (w odroznieniu od amerikan pajów i inncyh szmir) madrym dorastaniu a takze to film o zazdrosci i hermetycznych zamknietych spoleczenstwach gdzie zdanie jednego jest zdaniem wszystkich przy czym opinia jest zawsze negatywna ;/

ocenił(a) film na 7
crazyIchicken

gratuluje, porównywać american pie(komedie) i malene(dramat) jako filmy o dojrzewaniu, to jak porównywać gang olsena do ojca chrzestnego jako film kryminalny

w american pie o to chodzi, żeby było pełno zboczonych gagów..

ps. co do samego filmu malena 8/10

ocenił(a) film na 9
arkon

Nigdzie nie porównywałem Maleny i American Pie. Wymieniałem tylko kilka tytułów, których fabuła kręci się wokół tematu dojrzewania.

ocenił(a) film na 10
krzychun

Podobno Godzilla to film o dojrzewaniu. King Kong takze. ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones